Alanında uzman eğitmenler eşliğinde çocuklarınızın gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Çocuğum İçin En İyi Kreşi Nasıl Seçerim?

Belki bu soru için günlerce düşündünüz, düşüneceksiniz. Hayatınızdaki en değerli parçanızı bir yere emanet etmek ve bu seçimi yapmak başınızı ağrıtıyor olabilir. Bu gayet normal! O zaman hadi en uygun kreşi nasıl seçebiliriz ona bakalım:

Kendi çocukluğunuzu hatırlamakla başlayın. Herkes ilk öğretmenini aylar yıllar geçse de unutmaz.
Seçtiğiniz kreşteki öğretmenlerle konuşun, sizinle ve çocuklarla kurduğu iletişimi gözlemleyin. Kreşteki diğer çocukların aileleri ile konuşup fikir alabilirsiniz.

Kreşteki çalışan sayısı da önemli bir unsur.
Öğretmenlere düşen çocuk sayısı onların gerçekten ilgilenebileceği kadar mı? Çocuğumuzun kreşteki zamanının verimsiz geçmesini istemeyiz.

Öğretmenlerin yanında bir çocuk psikoloğu veya danışmanı olması
çok önemli bir artıdır. Öğretmenlerin göremediği problemleri bir uzman olarak onlar görebilir. Hem öğretmenler hem öğrenciler için harika bir destektir.

Kreşin fiziki koşulları ne kadar yeterli?
Kreşteki çocuk sayısına oranla yeterli miktarda özgür olarak
oyun alanı bulunuyor mu?

En önemli konulardan: Hijyen!
Kendi gözünüzle görmek için mutlaka okulu gezin. Sınıflar nasıl,
yemek alanları temiz mi, lavabolar çocuklara uygun mu? Bu konular hakkında içinize kurt düşmemeli.

Peki ya güvenlik? Basit bir örnek olarak bir doğal afet durumunda ne gibi önemler alınmış, acil çıkış bulunuyor mu, ne gibi planlar uygulanacak? Bunları çalışanlara mutlaka sorun.

Bir etkinliğini veya oyunu izlemek isteyebilirsiniz. Okuldaki oyunların veya ekipmanlarını gözlemleyin. Çocuğunuz gelişimine ne gibi katkıları olabileceğini düşünün ve öğretmenlere danışın.